- +380505690907
- [email protected]
- Пон-Пт: 9:00 - 18:00
Адвокат Олексій Федьков
Якщо в процесі розвитку підприємство досягає рівня, коли необхідним є оперативне управління капіталом як в межах своєї країни, так і за кордоном, стає важливо, кому, для чого і скільки сплачувати податків. Одним з інструментів планування податків є реєстрація (придбання) безподаткової або офшорної компанії. Офшорна компанія дає підприємцю можливість значно і абсолютно законно зменшити суму податкових виплат його місцевої компанії. В результаті взаємодії місцевої і офшорної компаній можливо мінімізувати виплати з податку на прибуток і істотно зменшити витрати з інших податків.
Компанія низького (пільгового) оподаткування – це підприємство (товариство з обмеженою відповідальністю, акціонерне товариство, партнерство), повністю звільнене від сплати податків або таке, що платить низькі податки в країні реєстрації, за умови неотримання доходів в цій країні, а власники і директори не повинні бути резидентами цієї країни.
Слід наголосити, що незважаючи на негативне сприйняття суспільством офшорних компаній, реєстрація (придбання) офшору не суперечить чинному законодавству.
Країни або їх частини, на території яких можливе звільнення, зниження або спрощення податкових зобов’язань, називають офшорними юрисдикціями. Законодавство таких юрисдикцій дозволяє зареєстрованим компаніям не декларувати отриманий дохід, і отже не платити податків в країні реєстрації за умови, що компанія не повинна вести діяльність в країні реєстрації. Ця вимога зумовлена міркуванням захисту місцевого підприємництва. В більшості випадків при виконанні цієї умови компанія отримує податкові пільги або звільняється від сплати податків. Весь інший світ у меншій або більшій мірі є відкритим для ведення діяльності офшорної компанії.
Водночас слід врахувати, що навіть компанії низько податкового або безподаткового статусу повинні щорічно платити державне мито в країні реєстрації. Дане мито зазвичай оплачується за датою реєстрації компанії раз на рік. Розмір мита залежить від країни реєстрації компанії та визначається законодавством. Крім того, необхідно оплачувати послуги з надання юридичної адреси компанії в країні реєстрації і послуги номінального директора/акціонера/секретаря, якщо такі посади передбачені в структурі компанії.
Офшорна компанія, яка не веде ніякої діяльності на території країни реєстрації, звільняється від сплати податків в цій країні з правом сплати податків за місцем свого знаходження. Як правило, в більшості країн світу президентство іноземної компанії (місце, де фіксується її діяльність і справляються податки) визначається за місцем, звідки компанія управляється і контролюється. Основою для цього визначення служить місцезнаходження директорів компанії. При реєстрації компанії в реєстрі підприємств повинно бути зазначено як мінімум ім’я директора офшорної компанії. Щоб уникнути сплати податків в своїй країні, вигідно використовувати послуги номінальних директорів. Номінальний директор, який проживає в країні, де адміністрування офісів не підлягає податковій відповідальності, завжди зможе підтвердити своє директорство в офшорній компанії і її президентство в зоні його проживання.
При цьому керівнику або власнику компанії при проведенні певних господарських операцій слід враховувати умови конвенцій про уникнення подвійного оподаткування, адже для деяких операцій оподаткування все ж таки можливе саме для джерела виникнення доходу, тобто в тій країні, у якій зареєстрований контрагент. При наявності певних сумнівів щодо можливості вчинення операції на вигідних умовах доцільно залучити кваліфікованого консультанта, який надасть консультацію з цього приводу.
Також зазначаємо, що не існує обмежень щодо видів діяльності для офшорних компаній. Єдиними обмеженнями є вимоги до придбання ліцензії для певної діяльності (страхування, банківські операції), тобто ті ж обмеження, що і для звичайних резидентних компаній. Офшорні компанії можна використовувати в таких сферах як міжнародна торгівля, послуги, інвестиції, холдинг. Крім того, офшорні компаній використовують для відкриття рахунків в іноземних банках, придбання нерухомості тощо.
Враховуючи викладене, перед прийняттям рішення щодо реєстрації (придбання) офшорної компанії слід ретельно розглянути всі можливі варіанти та проаналізувати всі аспекти: реальну мету реєстрації офшору та цілі подальшої діяльності компанії (зменшення податкового навантаження, зберігання нерухомості, акцій тощо), політичну та економічну стабільність юрисдикції, податковий режим та законодавчі вимоги юрисдикції, витрати на реєстрацію компанії та подальше фінансове забезпечення її діяльності.
Існує два варіанти придбання офшорної компанії: купити вже зареєстровану компанію або замовити реєстрацію нової компанії. Існують структури компаній із стандартним комплектом послуг та документів, достатніх для роботи та відкриття банківського рахунку. Однак можна замовити компанію зі спеціальною назвою, структурою та комплектом документів. Слід звернути увагу на те, що документація офшорних компаній готується на підставі законів і традицій країн реєстрації. Враховуючи, що у світі існує кілька різних систем корпоративного та податкового законодавства, перед придбанням офшорної компанії необхідно дізнатися, чи достатній комплект документів для роботи в країні проведення бізнесу.
По перше, будь-яка фізична або юридична особа, яка не є резидентом в країні реєстрації, може стати власником офшорної компанії, проте майбутньому власнику слід неодмінно врахувати правила контрольованих іноземних компаній (КІК).
По-друге, обираючи країну реєстрації, слід також врахувати декілька критеріїв. Головним є питання, для чого потрібна офшорна компанія, яка мета її використання. В залежності від цього необхідно зробити вибір між двома основними критеріями, так як в реальності обидва критерії практично несумісні в одній юрисдикції: з одного боку це простота і низькі витрати з реєстрації компанії, з іншого – відносна престижність цієї країни. Обов’язково слід врахувати і вимоги законодавства країни, в якій офшорна компанія буде використана, а також вид діяльності, в який компанія буде залучена.
У зв’язку із запровадженням деякими юрисдикціями практик боротьби з розмиванням оподатковуваної бази й виведенням прибутку з-під оподаткування (BEPS), а також переглядом умов конвенцій про уникнення подвійного оподаткування, вимоги щодо декларування доходів стають дещо жорсткішими, проте використання таких компаній залишається актуальним і можливим. Перш ніж обрати країну реєстрації, слід неодмінно вивчити вимоги законодавства щодо декларування доходів у ній.
Також наголошуємо, що на законодавчому рівні визначено механізм формування переліку держав (юрисдикцій), що не виконують чи неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення. Зазначений перелік формується на основі висновків Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF).
Водночас включення юрисдикції до зазначеного переліку не означає автоматичної неможливості реєстрації офшорної компанії у цій країні, але може мати наслідки (певні обмеження) для її діяльності.
По-третє, статус офшорної компанії можна отримати практично будь-якому типу компанії за умови, що її діяльність не ведеться в країні реєстрації. Для офшорних цілей найчастіше вибирається компанія з обмеженою відповідальністю. Цей тип компаній або аналогічний еквівалент існує практично в будь-якій країні і привабливий через обмежену відповідальність, порівняно нескладну структуру і варіацію дозволених видів підприємництва.
Окремо можна виділити нетрадиційні офшорні зони чи країни, які ніяк не можна визначити як безподаткові (США, Великобританія). Тут існує вид підприємств (LLC або LLP), в яких поєднуються риси корпорації (не обмежені права на підприємництво, обмежена відповідальність) і партнерства (доходи оподатковуються тільки як доходи її власників, а не самої компанії).
По-четверте, рахунок офшорної компанії можна відкрити в будь-якому банку будь-якої країни, якщо є можливість виконати всі вимоги конкретного банку. Незважаючи на це, не радимо відкривати рахунок у банку країни, де компанія зареєстрована. Це пов’язано з тим, що практично у всіх країнах, за винятком деяких класичних безподаткових зон, це буде сприйматися як діяльність на території реєстрації компанії. Отже, офшорна компанія повинна буде подавати звіти і платити податки в країні реєстрації. Таким чином, компанія втрачає свій початковий сенс.
Таким чином, реєстрація (придбання) офшорної компанії має ряд переваг і є законною можливістю оптимізувати податкове навантаження. Водночас вибір юрисдикції має багато аспектів, для аналізу яких варто залучати профільного консультанта.
Залишилися запитання, телефонуйте: + 38 097 646 46 44.
Інформація про вартість консультування та інших послуг.
Практики
Адвокат Олексій Федьков спеціалізується на системному юридичному захисті бізнесу та громадян з урахуванням усіх внутрішніх та зовнішніх ризиків, пропонує клієнтам найефективніший шлях захисту та гарантує правову допомогу на найвищому рівні.
Податкове, корпоративне право. Нерухомість та будівництво, обслуговування бізнесу.