- +380505690907
- [email protected]
- Пон-Пт: 9:00 - 18:00
Адвокат Олексій Федьков
Конституцією України кожному гарантується та забезпечується право на апеляційний перегляд справи. Таке право процесуальними кодексами України надано учасникам справи та особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов’язки. Рішення суду першої інстанції може бути оскаржене повністю або частково.
Система судів в Україні вибудувана за принципами територіальності та інстанційності. Для того, щоб визначити, до якого суду подається апеляційна скарга, слід ознайомитись із системою судоустрою, що встановлена Законом України «Про судоустрій і статус суддів». Так, профільним законом встановлено, що апеляційні скарги розглядаються апеляційними судами, які діють як суди апеляційної інстанції.
Апеляційними судами з розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення, є апеляційні суди, які утворюються в апеляційних округах.
Апеляційними судами з розгляду господарських справ, апеляційними судами з розгляду адміністративних справ є відповідно апеляційні господарські суди та апеляційні адміністративні суди, які утворюються у відповідних апеляційних округах.
Судові округи загальних та спеціалізованих судів не співпадають.
Станом на сьогодні не створено апеляційних округів загальних судів, тому апеляційними судами у відповідних апеляційних округах є відповідно Київський апеляційний суд, Апеляційний суд міста Севастополя, Апеляційний суд Автономної Республіки Крим, апеляційні суди областей.
До якого суду подається апеляція в цивільному процесі слід вирішувати, виходячи із того, в якій адміністративній одиниці знаходився місцевий загальний суд, який виніс оскаржуване рішення.
Юрисдикція господарських судів як судів апеляційної інстанції є особливою та не відповідає адміністративно-територіальному устрою України. Станом на сьогодні в нашій державі діють сім господарських апеляційних судів: Східний, Центральний, Південний, Південно-західний, Північний, Північно-Західний, Західний.
До якого суду подається апеляція в господарському процесі слід вирішувати виходячи з того, яким місцевим господарським судом прийняте рішення, яке оскаржуються та до якого апеляційного округу відноситься суд, що прийняв відповідне рішення. З більш детальною інформацією щодо меж кожного судового округу можна ознайомитись на сайті відповідного апеляційного суду.
Судом апеляційної інстанції в адміністративних справах є апеляційний адміністративний суд, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться місцевий адміністративний суд (місцевий загальний суд як адміністративний суд чи окружний адміністративний суд), що ухвалив рішення. Станом на сьогодні в нашій державі діють вісім адміністративних апеляційних судів, що іменуються відповідно до номерів Перший, Другий і так далі.
До якого суду подається апеляція в адміністративному процесі слід вирішувати виходячи з того, яким місцевим загальним судом як адміністративним судом чи окружним адміністративним судом прийняте рішення, яке оскаржуються та до якого апеляційного округу відноситься суд, що прийняв відповідне рішення. З більш детальною інформацією щодо меж кожного судового округу можна ознайомитись на сайті відповідного апеляційного суду.
Кримінальний процес має свої особливості: судові рішення, ухвалені судом першої інстанції, оскаржуються через суд, який ухвалив судове рішення, а апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді чи суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо ж рішення винесено апеляційним судом в якості суду першої інстанції, то апеляційною інстанцією для подачі скарги буде Верховний Суд.
У який строк подається апеляційна скарга залежить від процесуального кодексу, за яким виносилось рішення суду першої інстанції. Строк на апеляційне оскарження є різним і залежить від процесуального кодексу, на підставі якого воно здійснюється, та від виду судового рішення, що оскаржуються (ухвала, рішення, вирок).
Який строк подання апеляційної скарги встановлений Цивільним процесуальним кодексом України? Статтею 354 зазначеного кодексу встановлений строк в тридцять днів на рішення суду та п’ятнадцять днів на ухвалу суду з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У який строк можна подати апеляцію у господарському процесі визначено Господарським процесуальним кодексом України і для рішення суду він становить двадцять днів, а для ухвали суду – десять днів.
У який строк подається апеляція до апеляційного адміністративного суду визначено статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України. Так, для рішення суду першої інстанції він становить тридцять днів, а для ухвали – п’ятнадцять.
Апеляційна скарга в кримінальному процесі подається протягом тридцяти днів з дня проголошення вироку або ухвали про застосування чи відмову у застосуванні примусових заходів медичного або виховного характеру, протягом п’яти днів на ухвалу слідчого судді та на ухвалу суду про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, про зміну іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у виді тримання під вартою або про продовження строку тримання під вартою, постановлену під час судового провадження в суді першої інстанції, та протягом семи днів на інші ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі його пропуску з поважних причин. Законодавством не визначено конкретного переліку причин, що відносяться до поважних і можуть бути підставою для поновлення пропущеного процесуального строку. Суд при з’ясуванні причин пропуску строку встановлює, чи є такий строк значним та чи поновлення такого строку не буде втручанням у принцип юридичної визначеності з врахуванням балансу суспільного та приватного інтересу.
Апеляційна скарга подається до суду в письмовій формі і підписується скаржником або його представником та має декілька альтернативних способів подачі до суду.
Як подати апеляційну скаргу до суду скаржник вирішує на свій власний розсуд з врахуванням того способу комунікації, який є для нього найбільш зручним. Так, апеляційну скаргу і додані до неї документи можна подати безпосередньо до суду через суддівську канцелярію, відправити поштовим відправленням з описом вкладення або з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи («Електронний суд»), попередньо зареєструвавши електронний кабінет у ній.
В тексті апеляційної скарги повинна міститись наступна інформація:
До позовної заяви слід додати докази сплати судового збору або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до законодавства; документ, що посвідчує повноваження представника; докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі або копії скарги та доданих письмових матеріалів відповідно до кількості учасників справи у кримінальному та цивільному процесах; докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного судового рішення суду першої інстанції, за наявності.
За подання апеляційної скарги до суду сплачується судовий збір в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги або один розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб для апеляційної скарги на ухвалу суду.
Слід враховувати, що без практичних навичок самостійне складання, оформлення та поданняапеляційної скаргиможе стати складною справою. На сьогодні непоодинокі випадки залишення апеляційної скаргибез руху або повернення її скаржнику, що викликане недоліками та помилками, які були допущені при її складанні та оформленні. Тому не варто ігнорувати професійну допомогу у складанні та оформленні апеляційної скарги.
Залишилися запитання, телефонуйте: + 38 097 646 46 44.
Інформація про вартість консультування та інших послуг
Податкове, корпоративне право. Нерухомість та будівництво, обслуговування бізнесу.