- +380505690907
- [email protected]
- Пон-Пт: 9:00 - 18:00
Адвокат Олексій Федьков
Право на працю як одне з основоположних економічних прав людини визнане статтею 23 Загальної декларації прав людини, прийнятої і проголошеної резолюцією 217 A (III) Генеральної Асамблеї ООН від 10 грудня 1948 року. Кожна людина має право на працю, на вільний вибір роботи, на справедливі і сприятливі умови праці та на захист від безробіття.
Статтею 6 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права, який набрав чинності у 1976 році, визначено, що кожна людина має право на працю, що включає право заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вона вільно погоджується.
Відповідно до частини І Європейської соціальної хартії від 1996 року сторони визнають метою своєї політики, яку вони запроваджуватимуть усіма відповідними засобами як національного, так i міжнародного характеру, досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися такі права та принципи:
Згідно із Законом України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)» Україна взяла на себе на себе зобов’язання вважати частину I зазначеної Хартії декларацією цілей, до здійснення яких вона прагнутиме всіма відповідними засобами.
Що ж стосується національного законодавства, то статтею 43 Конституції України закріплене право на працю, що включає можливість особи заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Іноземці та особи без громадянства користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов’язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими законодавством чи міжнародними договорами України.
Згідно зі статтею 8 Кодексу законів про працю України трудові відносини іноземних громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях України, регулюються відповідно до Закону України «Про міжнародне приватне право». Статтею 54 зазначеного Закону закріплено норму про те, що трудові відносини іноземців та осіб без громадянства, які працюють в Україні, не регулюються правом України лише у двох випадках:
Таким чином, законодавством України забезпечується право на працю в нашій державі іноземцям та особам без громадянства. Разом з тим офіційне працевлаштування таких осіб в Україні має багато юридичних нюансів та потребує проходження відповідних процедур.
Конституційний Суд України неодноразово в своїх рішеннях зазначав, що не може бути дискримінації у реалізації працівниками трудових прав. Будь-яке обмеження прав людини і громадянина повинне бути не тільки юридично обґрунтованим, а й соціально виправданим і адекватним (Рішення Конституційного Суду України від 6 жовтня 2010 року № 21-рп/2010). Порушення рівності працівників у трудових правах та гарантіях є недопустимим, а будь-яке обмеження повинне мати об’єктивне та розумне обґрунтування і здійснюватись з урахуванням та дотриманням приписів Конституції України та міжнародних правових актів (Рішення Конституційного Суду України від 4 вересня 2019 року № 6-р(II)/2019).
Так, слід зазначити, що державою на законодавчому рівні встановлено випадки, коли іноземці та особи без громадянства не можуть призначатись на посади. Як приклад можна навести частину другу статті 1 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої займати посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержувати заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснювати встановлені для цієї посади повноваження може виключно громадянин України.
Таким чином, іноземці та особи без громадянства не можуть призначатися на посаду або займатися трудовою діяльністю у випадках, якщо відповідно до законодавства України призначення на таку посаду або провадження відповідного виду діяльності пов’язане з належністю до громадянства України.
Щодо посад, які не мають обмежень стосовно призначення на них іноземців та осіб без громадянства, Законом України «Про зайнятість населення» визначено, що іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, яких визнано в Україні біженцями, яким надано притулок в Україні, яких визнано особами, що потребують додаткового захисту, яким надано тимчасовий захист, а також ті, що одержали дозвіл на імміграцію в Україну, мають право на зайнятість на підставах і в порядку, встановлених для громадян України.
Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений строк, приймаються роботодавцями на роботу на підставі дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, виданого в порядку, визначеному законодавством, якщо інше не передбачено законами та/або міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Перш за все треба зазначити, що дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства надається роботодавцю – юридичній особі або фізичній особі підприємцю. Наявність дозволу на працевлаштування на ім’я особи не дозволяє іншому роботодавцю використовувати працю такої особи без отримання відповідного дозвільного документу. Праця іноземців та осіб без громадянства може застосовуватися на різних посадах в одного або декількох (двох і більше) роботодавців за умови отримання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні кожним роботодавцем.
Праця іноземців та осіб без громадянства може застосовуватися без відповідного дозволу на посадах за сумісництвом в одного роботодавця, якщо строк дії трудового договору на посаді за сумісництвом не перевищує строку дії дозволу за основним місцем роботи. Іноземець або особа без громадянства може суміщати роботу на посаді, визначену дозволом на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, з роботою на посаді тимчасово відсутнього працівника, за умови, що суміщення триває не більше 60 календарних днів протягом календарного року.
Роботодавцю перед прийняттям рішення щодо оформлення дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства слід проаналізувати всі положення законодавства, які регулюють питання працевлаштування іноземців в Україні. Зокрема, слід звернути увагу на те, що для наступних категорій осіб працевлаштування здійснюється без отримання вищезазначеного дозволу:
Без отримання дозволу на працевлаштування іноземці та особи без громадянства можуть здійснювати іноземні інвестиції в економіку України, господарську та зовнішньоекономічну діяльність. Також без отримання дозволу на застосування праці законодавство України дозволяє таким особам зареєструватись фізичною особою-підприємцем.
Крім того, законодавством можуть встановлюватись інші положення, які дозволяють іноземцям та особам без громадянства бути працевлаштованими без отримання роботодавцем відповідного дозволу. Так, з урахуванням принципу взаємності та на знак вдячності Польській Нації за солідарність i підтримку України в умовах повномасштабної збройної агресії російської федерації було прийнято Закон України «Про встановлення додаткових правових та соціальних гарантій для громадян Республіки Польща, які перебувають на території України», згідно зі статтею 2 якого громадяни Республіки Польща під час їх перебування на території України мають право на працевлаштування без дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства.
Положеннями статті 42 Закону України «Про зайнятість громадян» встановлено, що дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства на території України видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції. На сьогодні зазначені повноваження належать до сфери компетенції Міністерства економіки України. Державна служба зайнятості є централізованою системою державних установ, діяльність якої спрямовується та координується Міністерством економіки України.
Для отримання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства роботодавцем готуються та подаються до регіонального органу Державної служби зайнятості такі документи:
Наголошуємо, що документи, видані за кордоном, мають бути легалізовані в установленому порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Документи, складені іноземною мовою, мають бути перекладені українською мовою. Справжність підпису перекладача має бути засвідчена нотаріально.
До пакету передбачених документів роботодавець обов’язково додає документ про внесення плати за видачу дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства. Розмір плати за видачу дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства визначений Законом України «Про зайнятість населення» і становить:
Строк дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства не може перевищувати три роки та за потреби може бути продовжений необмежену кількість разів.
Для продовження дії дозволу роботодавець подає заяву за встановленою формою, фотокартку іноземця або особи без громадянства розміром 3,5 х 4,5 сантиметра, документи згідно з переліком для отримання дозволу у разі зміни інформації в них, документ про внесення плати за продовження дії дозволу. Розмір плати за продовження дії дозволу зменшується на один прожитковий мінімум від розміру плати за видачу дозволу на відповідний строк.
Крім того, у разі зміни найменування юридичної особи, її реорганізації або виділу (зміна імені та/або прізвища, та/або по батькові фізичної особи – підприємця), оформлення нового паспортного документа іноземця або особи без громадянства, зміни назви посади іноземця або особи без громадянства, переведення на іншу посаду в одного роботодавця у межах строку, на який видано дозвіл, роботодавець зобов’язаний звернутися до регіонального центру зайнятості із заявою про внесення змін до дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства.
Форми заяви для отримання роботодавцем дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, продовження строку дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, внесення змін до дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року № 858.
Документи і заява, що подані для отримання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, розглядаються до семи робочих днів, а для продовження дії дозволу або внесення змін до нього – до трьох робочих днів.
Роботодавець зобов’язаний укласти з працівником трудовий контракт не пізніш як за дев’яносто календарних днів з дати видачі дозволу та надати його засвідчену копію у десятиденний строк після укладення такого контракту територіальному центру зайнятості. Невиконання такого обов’язку роботодавцем є підставою для анулювання виданого дозволу, тому слід пунктуально виконувати вимоги, встановлені законодавством.
Заява та документи для продовження дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства можуть бути подані не пізніш як за 20 і не раніше ніж за 50 календарних днів до закінчення строку дії такого дозволу.
Роботодавець зобов’язаний виплачувати працівникові заробітну плату в розмірі, не нижчому, ніж розмір мінімальної заробітної плати. Цей обов’язок не стосується відряджених іноземних працівників та внутрішньокорпоративних цесіонаріїв.
Слід зазначити, що наявність дозволу на працевлаштування дозволяє особі отримати візу для довгострокового перебування в Україні, зареєструвати місце тимчасового проживання в Україні, оформити посвідку на тимчасове проживання в Україні на строк дії дозволу.
За потреби дозвіл на застосування праці можливо отримати до приїзду працівника в Україну, особливо це актуально для осіб з держав, з якими у нашої країни встановлений візовий режим. У цієї опції є виключення, а саме білоруські і російські громадяни, а також громадяни інших держав, визнаних такими, що становлять загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності і демократичному конституційному ладу та іншим національним інтересам України, які для отримання дозволу зобов’язані отримати погодження від регіональних органів Служби безпеки України. Таке погодження отримується за результатами проходження співбесіди.
Для можливості отримання дозволу на працю до приїзду працівника в Україну, слід оформити відповідним чином легалізовану довіреність на представництво інтересів майбутнього працівника. До таких представницьких дій відносяться, зокрема, отримання податкового номера фізичної особи, який є необхідним для оформлення працівника на роботу.
Наведена інформація не є виключною та достатньою для працевлаштування роботодавцем іноземців та осіб без громадянства, оскільки ця процедура має ряд особливостей, зокрема, щодо положень трудового договору (контракту), оформлення пакету документів, отримання податкового номеру тощо. Тому доцільним для роботодавця є залучення юриста (адвоката) з міграційних питань.
Якщо ознайомившись з даними матеріалами у Вас залишились запитання, доцільним буде скористатись послугами спеціаліста та замовити попередню консультацію юриста або адвоката.
Під час проведення консультації міграційний адвокат:
Залишилися запитання, телефонуйте: + 38 097 646 46 44.
Інформація про вартість консультування та інших послуг.
Податкове, корпоративне право. Нерухомість та будівництво, обслуговування бізнесу.